Montaż przełącznika antenowego.

Przedstawawiam instrukcję montażu przełącznika antenowego dużej mocy z użyciem elementów zawartych w KIT.

 1. Montaż zaczynamy od przykręcenia gniazd UC1 lub N do podstawy przy pomocy śrubek. Na początku należy przykręcić każde gniazdo lekko jedną śrubką tak aby nakretka znajdowała sie od strony punktów lutowniczych gniazd w.cz.
 2. Następnie należy założyć płytkę PCB na gniazda stroną opisaną w kierunku wnętrza przełącznika lekko dopasowując położenie gniazd tak aby punkty lutownicze bez problemu trafiały w otwory w płytce drukowanej.
 3. Kolejna czynność to dokręcenie gniazd śrubkami m3 długość 6mm bez kołnierz a do ustawionego położenia i zabezpieczenie nakrętek farbą lub lakierem przed przypadkowym poluzowaniem się i rozkręceniem. Podczas dokręcania należy kontrolować położenie gniazd względem płytki PCB czy pasują do otworów w płytce.
 4. Jeżeli płytka PCB pasuje do zamontowanych gniazd i wchodzi bez oporu, można przystąpić do montażu tulejek dystansowych na rogach podstawy przełącznika. Przez otwory w podstawie wkładamy śrubki m3 długości max 4mm i od strony płytki wkręcamy dystanse. Nakładamy płytkę PCB i dopasowujemy położenie dystansów aby bez problemu wchodziły w otwory na rogach płytki. Po dopasowaniu przykręcamy dystanse mocno do podstawy.
 5. Następnie montujemy dławicę lub złącze 7 pinowe w otwór dla nich przeznaczony, po przykręceniu dławicy obcinamy zbedną długość gwintu tak aby całość mieściła sie pod płytką PCB po jej założeniu. Nadmiar możemy lekko zeszlifować pilnikiem. Dławica powinna znajdować się dokładnie pod okrągłym otworem kablowym w płytce PCB. W przypadku gniazda rozwiercamy lub rozpiłowujemy pilnikiem otwór w płytce PCB do wielkości ok 16 mm.
 6. Teraz możemy przystąpić do montażu przekaźników. W zależności od potrzeb co do przenoszonej mocy proponuję dwa sposoby montażu przekaźników: przy mocy do max 150 W należy włożyc przekaźniki w płytkę od strony opisów i przylutować po przeciwnej stronie PCB używając dużo topnika - najlepiej użyć takiego który nie wymaga zmywania, przy wykonaniu dla mocy powyżej 200 W należy położyć płytkę PCB na równej powierzchni, włożyć przekaźnik i lutować długim grotem od strony przekaźnika tak aby punkt lutowniczy dobrze oblał cyną nogę przekaźnika i PAD lutowniczy od strony ścieżek łączących przekaźniki z gniazdami. Szczegóły na fotce poniżej, a następnie poprawić luty styków przekaźnika po przeciwnej stronie płytki PCB. Czynność powtórzyć dla wszystkich sześciu przekaźników. 7. UWAGA !!! Dla tych co chcą sterować załączanie przekaźników kluczami tranzystorowymi: w zależności od używanej mocy nadajnika należało by zastosować diody gaszące napięcie samoindukcji przekaźników i tak dla mocy do kilkuset watów diody gaszące np typ 1N4001 na dowolne napięcie należało by wlutować od spodniej strony płytki pod przekaźnikami do padów lutowniczych zasilających przekaźniki w kierunku zaporowym, dla mocy powyżej 1 kW należy diody gaszące wkręcić równolegle z kablami zasilającymi przekaźniki w złącze ARK w przełączniku anten. W przypadku zasilania z manualnego sterownika lub poprzez sterownik posiadający jako element wykonawczy przekaźniki - diody gaszące można pominąć. (Sterowniki proponowane na tej stronie zarówno manualny jak i procesorowy ze względu na swoja konstrukcję nie wymagają stosowania diod gaszących w przełaczniku anten).
 8. Kolejną czynnością jest zamontowanie złączy ARK, montujemy je od strony opisów wejściem dla przewodów w stronę zewnętrzną płytki PCB.
 9. Następnie tak zmontowaną płytkę wkładamy na gniazda i na kołki dystansowe, przykręcamy nakrętką m3 po rogach i przylutowujemy gniazda do płytki PCB przy użyciu dużej ilości topnika uważając aby nadmiar cyny nie spłyną otworem do gniazda UC1 i nie zrobił zwarcia do masy.
 10. Po ostygnięciu przy pomocy zasilacza 12 V i omomierza sprawdzamy czy przekaźniki prawidłowo łączą gniazda, a nie używane zwierają do masy podłączając do zacisków zasilanie Z1 - oba styki masa, Z2-Z4 plus przekaźników 1-6. Zamiana biegunowości jest możliwa i nie wpływa na pracę przekaźników.
 11. Zmontowany przełącznik możemy zamknąć w obudowie. Na początku w celu poprawienia ekranowania należy wewnątrz w obudowie w okolicach otworów na krawędziach oczyścić farbę aby podstawa przekaźnika miała styk elektryczny z osłoną.
 12. Jeżeli przełącznik ma być eksploatowany na wolnym powietrzu należy otwory znajdujące sie w narożnikach obudowy zakleić silikonem, klejem na gorąco lub inną substancją zapewniającą szczelność.
 13. Po podłączeniu przewodów sterujących założyć obudowę na podstawę i skręcić solidnie ośmioma śrubkami m3 długości 6mm z kołnierzem tak aby nakrętki były wewnątrz od strony gniazd w.cz.


Powyższy opis jest stworzony dla tych którzy nie mają doświadczenia w montażu podobnych urządzeń i w miarę możliwości i powstałych problemów będzie rozwijany. Proszę o uwagi, spostrzeżenia i własne doświadczenia w tym temacie.

Grzegorz SP8NTH

 

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.10
1,490,895 Unikalnych wizyt